На допомогу колегам
Кожен учитель, хоч би яку дисципліну він викладав, повинен пильно стежити і за своєю мовою, і за мовою учнів, якщо ми хочемо зберегти Україну.
І. Ющук
До речі
Зніче́в’я я почав лічити горобців.
P.S. «Від нічого робити» - калька.
Додаткові приклади: «Ну, дарма, не варто нам про теє говорити, що там вигадують знічев’я люди» (Леся Українка); «Семен Іванович не спав і не відпочивав по праці, він просто собі лежав знічев’я» (Борис Антоненко).
Гурто́м дешевше, ніж уро́здріб.
P.S. «Оптом» і «в розницю» - росіянізми.
Крім того, варто запам’ятати такі корисні вислови: гуртом і вроздріб (нарізно), гуртова і роздрібна торгівля (ціна), гуртовий ринок (продаж), гартівня (а не «оптовий магазин»). Додатковий приклад: «Він думав про гуртову торгівлю сіллю» (Іван Франко).
У кожному жарті є часточка правди.
P.S. «Доля істини» - калька.
Також можна сказати: часточка істини, часточка правди.
Додатковий приклад: «В своїм оповіданні вона багато наплутала… Але тут була часточка болючої правди» (Михайло Коцюбинський).
Проблема полягає в тому, що не всі знають, що слова «заключається» немає в українській мові.
В українській мові немає слова «заключатися», тому природа людини полягає в..(а не «заключається»).
Додатковий приклад: «Завдання полягало в тому, щоб відрізати білі війська від перешийків, оточити й винищити їх» (Олесь Гончар).
Ви можете укласти угоду або підписати договір.
P.S. «Заключати договір» - калька.
Слова «заключати» в українській мові теж немає, тому мирний договір укладають, важливу угоду підписують, друга обіймають.
Додатковий приклад: «Папа римський…хотів укласти союз з татарськими ханами, щоб…підкорити Русь папству» (Антон Хижняк).
Зауважте!
Слова розпис і підпис мають різне лексичне значення. Розписують тарілки (мистецтво), а підписують документи (діловодство).
Розпис може означати список із переліком чого-небудь або документ, що визначає склад працівників якого-небудь закладу (штатний розпис).